Konec dohody o provedení práce: Co teď?

Ukončení Dohody O Provedení Práce

Definice dohody o provedení práce

Dohoda o provedení práce je specifickým typem pracovněprávního vztahu v České republice, který se řídí zákoníkem práce. Na rozdíl od klasické pracovní smlouvy je dohoda o provedení práce vhodná pro krátkodobé a jednorázové úkoly. Zákoník práce stanovuje jasná pravidla pro ukončení dohody o provedení práce. Dohodu lze ukončit třemi způsoby: dohodou obou stran, uplynutím sjednané doby nebo jednostranným odstoupením od dohody. Důležité je, aby informace o ukončení dohody o provedení práce byla vždy podána písemně. V případě dohody o ukončení nebo jednostranného odstoupení je nutné uvést důvod ukončení. Zaměstnanec má v případě ukončení dohody o provedení práce nárok na odpracovanou mzdu, případně i na náhradu mzdy za dovolenou.

Důvody ukončení dohody

Ukončení dohody o provedení práce, zkráceně DPP, může nastat z několika důvodů. Dohoda může skončit přirozeně uplynutím sjednané doby, na kterou byla uzavřena. Další možností je dohoda obou zúčastněných stran, tedy zaměstnavatele i zaměstnance, na ukončení DPP. V takovém případě je nutné sepsat písemnou dohodu o ukončení DPP, kterou musí podepsat obě strany. DPP je možné ukončit i jednostranně, a to ze strany zaměstnance i zaměstnavatele. Zaměstnanec může ukončit DPP z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu, a to s patnáctidenní výpovědní lhůtou, která začíná běžet prvním dnem následujícím po doručení výpovědi. Zaměstnavatel může DPP ukončit pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce, například pokud zaměstnanec nesplňuje požadavky pro výkon práce nebo se dopustil hrubého porušení pracovních povinností. V takovém případě je nutné, aby zaměstnavatel dodržel zákonem stanovenou výpovědní lhůtu. Informace o ukončení DPP by měly být vždy předány písemně druhé smluvní straně.

Výpovědní lhůta

V případě dohody o provedení práce se s pojmem výpovědní lhůta v tradičním slova smyslu nesetkáme. Tento typ dohody totiž spadá pod dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a řídí se odlišnými pravidly než klasický pracovní poměr. To znamená, že nejsou zde zákonem stanovené výpovědní lhůty jako u standardního zaměstnání. Dohoda o provedení práce může být ukončena třemi způsoby: dohodou obou stran, odstoupením od dohody nebo uplynutím doby, na kterou byla sjednána. Informace o ukončení dohody by měla být vždy podána písemně, a to z důvodu právní jistoty obou stran. Písemná forma usnadňuje prokazování sjednaných podmínek a případné řešení sporů.

Forma ukončení dohody

Dohoda o provedení práce je specifickým typem pracovněprávního vztahu, který se vyznačuje svou jednoduchostí a flexibilitou. Na rozdíl od standardního pracovního poměru, pro ukončení dohody o provedení práce není vždy vyžadováno dodržování striktní výpovědní doby. V mnoha případech je možné dohodu ukončit i dohodou obou zúčastněných stran, a to i před sjednaným termínem. Důležité je, aby tato dohoda byla uzavřena písemně, aby nedocházelo k pozdějším sporům. V praxi to znamená, že zaměstnanec i zaměstnavatel podepíší dokument, ve kterém stvrdí svůj souhlas s ukončením dohody. Tento dokument by měl obsahovat datum ukončení dohody a případně i důvod ukončení. Vzor takového dokumentu je možné najít na internetu nebo vám ho poskytne příslušný úřad práce.

ukončení dohody o provedení práce

Písemná forma výpovědi

Ukončení dohody o provedení práce se řídí pravidly stanovenými v Zákoníku práce. Důležité je, že výpověď musí mít písemnou formu. Ústní dohoda o ukončení pracovního poměru není platná a mohla by v budoucnu vést k nedorozuměním. Písemná forma chrání obě strany - jak zaměstnavatele, tak i zaměstnance. V případě sporu slouží jako důkaz o tom, že dohoda o ukončení DPP byla skutečně učiněna a jaké byly její podmínky. Písemná výpověď by měla obsahovat datum, jméno a příjmení zaměstnance a zaměstnavatele, prohlášení o ukončení DPP a datum, kdy k ukončení dojde. Informace o ukončení dohody o provedení práce by měla být doručena druhé straně. Důležité je, aby si strana, která výpověď podává, ponechala doklad o doručení. Tím se předejde sporům o tom, zda a kdy byla výpověď doručena.

Doručení výpovědi

Doručení výpovědi dohody o provedení práce hraje klíčovou roli v platnosti ukončení pracovního poměru. Zákoník práce nestanovuje žádnou speciální formu pro doručení výpovědi dohody o provedení práce. Důležité je, aby se výpověď dostala k druhé smluvní straně, a to prokazatelně. Mezi nejčastější způsoby doručení patří: osobní předání s potvrzením o přijetí, doporučená pošta s dodejkou, datová schránka. V případě pochybností o doručení je vhodné zvolit způsob, který umožňuje prokázání doručení. Informace o ukončení dohody o provedení práce by měly být srozumitelné a jednoznačné. Důležité je uvést datum, od kterého se dohoda ukončuje, a důvod ukončení, pokud je vyžadován. Vlastnoruční podpis na výpovědi není povinný, pokud se strany nedohodly jinak.

Odvolání výpovědi

V případě dohody o provedení práce se s pojmem „odvolání výpovědi“ setkáváme spíše výjimečně. Dohoda o provedení práce totiž zpravidla končí splněním sjednaného úkolu, uplynutím sjednané doby nebo dohodou obou stran. Výpovědní doba u dohody o provedení práce není stanovena zákonem, a proto je možné se dohodnout i na ukončení dohody s okamžitou platností. Pokud by však jedna ze stran chtěla od dohody odstoupit předčasně a druhá strana s tím nesouhlasila, mohlo by dojít k porušení dohody s případnými následky. Informace o ukončení dohody o provedení práce by měla být vždy podána písemně, a to i v případě, že se jedná o dohodu ústní. Písemná forma je důležitá pro případné budoucí spory.

ukončení dohody o provedení práce
Způsob ukončení dohody o provedení práce Výpovědní lhůta Odstupné
Dohodou obou stran Není stanovena zákonem, dle dohody Ne
Uplynutím sjednané doby Není - končí automaticky uplynutím doby Ne
Výpovědí ze strany zaměstnance 15 dní Ne
Výpovědí ze strany zaměstnavatele 15 dní, pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce Ne
Okamžité zrušení ze strany zaměstnance Pouze z vážných důvodů stanovených zákoníkem práce Ne
Okamžité zrušení ze strany zaměstnavatele Pouze z vážných důvodů stanovených zákoníkem práce Ano, ve výši průměrného výdělku za dobu, po kterou by zaměstnanec nemohl pracovat

Zkušební doba

Zkušební doba se v dohodě o provedení práce nevyskytuje. Tento typ pracovněprávního vztahu je od počátku koncipován jako krátkodobý a flexibilní, proto zákoník práce zkušební dobu u dohody o provedení práce neumožňuje sjednat. To znamená, že i když by byla zkušební doba v dohodě o provedení práce uvedena, z právního hlediska by byla neplatná.

Informace o ukončení dohody o provedení práce se řídí stejnými pravidly jako u jiných smluv. Pro ukončení dohody o provedení práce tedy není nutné dodržovat žádnou speciální formu ani lhůtu, pokud se strany nedohodly jinak. Vždy je však vhodné ukončení dohody písemně potvrdit, aby nevznikly pochybnosti o tom, zda a kdy k ukončení došlo.

Dovolená při ukončení

Při ukončení dohody o provedení práce má zaměstnanec v některých případech nárok na poměrnou část dovolené. Dovolená se krátí za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru, ve kterém zaměstnanec neodpracoval pro překážky v práci alespoň 11 odpracovaných směn. Pokud tedy dohoda o provedení práce trvala například 6 měsíců a zaměstnanec v této době neodpracoval alespoň 11 směn v každém měsíci z důvodu nemoci, mateřské dovolené nebo jiné překážky, bude mu dovolená krácena.

ukončení dohody o provedení práce

Informace o ukončení dohody o provedení práce musí být zaměstnanci doručena písemně, a to nejpozději v den skončení dohody. V písemném oznámení o skončení dohody o provedení práce musí být uvedena mimo jiné i informace o případném nároku na poměrnou část dovolené. Zaměstnanec má právo na proplacení nevyčerpané dovolené při skončení pracovního poměru.

Odstupné

V případě ukončení dohody o provedení práce se otázka odstupného řídí Zákoníkem práce. Odstupné ale náleží pouze v zákonem stanovených případech, a to při skončení pracovního poměru. Dohoda o provedení práce však pracovněprávní vztah nezakládá, jedná se o tzv. dohodu o práci konané mimo pracovní poměr. Z toho vyplývá, že zaměstnanec nemá při ukončení dohody o provedení práce nárok na odstupné, a to ani v případě, že by k ukončení došlo ze strany zaměstnavatele. Informace o ukončení dohody o provedení práce by měla být vždy podána písemně, a to i v případě, že se jedná o dohodu s kratší dobou trvání.

Ukončení dohody o provedení práce, ať už z iniciativy zaměstnavatele či zaměstnance, by mělo být vždy jasné, srozumitelné a v souladu s platnými právními předpisy.

Radomír Novotný

Nemoc během výpovědní lhůty

Pokud onemocníte během vaší výpovědní lhůty u dohody o provedení práce, má to na ukončení dohody vliv pouze z hlediska vašeho nároku na nemocenskou. Samotná nemoc výpovědní lhůtu neprodlužuje ani neruší.

Výpovědní lhůta u dohody o provedení práce je stanovena zákonem a běží ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně. Během této doby jste povinni vykonávat práci dle sjednaných podmínek, pokud vám v tom nebrání překážky na vaší straně, jako je například uznaná nemoc. V případě nemoci vám tak nevzniká žádná povinnost nahrazovat neodpracovanou dobu.

Po skončení výpovědní lhůty dohoda o provedení práce automaticky končí, a to bez ohledu na to, zda jste zdraví nebo nemocní. Povinností zaměstnavatele je vyplatit vám mzdu za vykonanou práci a případně i náhradu mzdy za dobu prvních 14 kalendářních dnů nemoci, pokud na ni máte ze zákona nárok. Informace o ukončení dohody o provedení práce vám musí být ze strany zaměstnavatele doručena písemně.

ukončení dohody o provedení práce

Záznam na zápočtovém listu

Ukončení dohody o provedení práce (DPP) s sebou přináší i povinnost provést záznam na zápočtovém listu, pokud jej zaměstnanec, resp. brigádník, předloží. Zápočtový list slouží k evidenci krátkodobých pracovních poměrů a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Informace o ukončení DPP, které je nutné do zápočtového listu uvést, zahrnují: jméno a příjmení zaměstnavatele, sídlo nebo místo podnikání zaměstnavatele, IČO a datum narození zaměstnance, datum vzniku a skončení DPP, rozsah sjednané práce a údaj o tom, zda byla DPP sjednána písemně. Zaměstnavatel je povinen zápočtový list vystavit nejpozději v den skončení DPP, pokud o to zaměstnanec požádá. V případě, že zaměstnanec zápočtový list nepředloží, nevzniká zaměstnavateli povinnost jej vystavovat. Přestože se může zdát evidence na zápočtovém listu jako formalita, je důležité ji nepodceňovat. Pro zaměstnance slouží jako doklad o absolvovaných pracovních zkušenostech, pro zaměstnavatele pak jako evidence o počtu odpracovaných hodin a sjednaných podmínkách.

Další důležité informace

Důležité je pamatovat, že výpovědní doba u dohody o provedení práce neexistuje. To znamená, že pokud se vy nebo váš zaměstnavatel rozhodnete pro ukončení spolupráce, dohoda může být ukončena i bez udání důvodu k datu, na kterém se dohodnete. Nicméně, vždy je fér a profesionální ukončit spolupráci na základě vzájemné dohody. V případě, že ukončujete dohodu vy, je vhodné sepsat písemnou výpověď, kde uvedete důvod ukončení a datum, ke kterému má dohoda skončit. Tuto výpověď je potřeba doručit zaměstnavateli. V případě, že dohodu ukončuje zaměstnavatel, měl by vás o tom informovat písemně s uvedením důvodu a data ukončení. Pamatujte, že i když je dohoda o provedení práce poměrně flexibilní, je důležité dodržovat všechny zákonné podmínky a chovat se profesionálně.

Vzor výpovědi dohody o provedení práce

Ukončení dohody o provedení práce se řídí ustanoveními zákoníku práce. Dohodu o provedení práce je možné ukončit třemi způsoby: písemnou dohodou smluvních stran, uplynutím sjednané doby, na kterou byla dohoda uzavřena, nebo výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. Výpovědní doba u dohody o provedení práce není stanovena, a proto je možné ji ukončit okamžitě, pokud se strany nedohodnou jinak. Informace o ukončení dohody o provedení práce musí být vždy podána písemně. V případě ukončení dohody výpovědí musí být výpověď doručena druhé smluvní straně. Doručení se doporučuje provést do vlastních rukou nebo doporučeně s dodejkou. Vzor výpovědi dohody o provedení práce je možné nalézt na internetu nebo v publikacích zabývajících se pracovním právem.

ukončení dohody o provedení práce

Nejčastější dotazy

Kdy mohu ukončit dohodu o provedení práce? Dohodu o provedení práce je možné ukončit kdykoli písemnou dohodou s druhou smluvní stranou.

Musí být informace o ukončení dohody o provedení práce písemná? Ano, pro ukončení dohody o provedení práce je vždy vyžadována písemná forma.

Jaká je výpovědní doba u dohody o provedení práce? U dohody o provedení práce se výpovědní doba neuplatňuje. Nicméně, pokud se strany nedohodnou jinak, platí 15denní lhůta pro ukončení dohody, která začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, kdy byla dohoda doručena druhé smluvní straně.

Co když druhá strana nesouhlasí s ukončením dohody o provedení práce? V takovém případě je možné se obrátit na soud, který může rozhodnout o ukončení dohody.

Mohu ukončit dohodu o provedení práce i bez udání důvodu? Ano, dohodu o provedení práce je možné ukončit i bez udání důvodu.

Je nutné uvést důvod ukončení dohody o provedení práce? Není to nutné, ale je to vhodné z důvodu transparentnosti a korektních vztahů.

Co když v dohodě o provedení práce není o ukončení nic uvedeno? V takovém případě se postupuje dle zákoníku práce, tedy platí výše uvedená 15denní lhůta pro ukončení dohody.

Je možné ukončit dohodu o provedení práce i během zkušební doby? Ano, i během zkušební doby je možné dohodu o provedení práce ukončit.

Co když potřebuji ukončit dohodu o provedení práce dříve než za 15 dní? V takovém případě je nutné se domluvit s druhou smluvní stranou na zkrácení lhůty pro ukončení dohody.

Musím v případě ukončení dohody o provedení práce vracet již vyplacenou mzdu? To záleží na důvodu ukončení dohody a na tom, zda byla práce již provedena.

Kam se obrátit s dotazy ohledně ukončení dohody o provedení práce? S dotazy se můžete obrátit na Úřad práce ČR nebo na advokáta specializujícího se na pracovní právo.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: práce