Pracovní neschopnost 2023: Co se mění a na co si dát pozor?

Pracovní Neschopnost 2023

Co je to pracovní neschopnost

Pracovní neschopnost, lidově "paragraf", je stav, kdy nejste schopni pracovat z důvodu nemoci nebo úrazu a lékař vám vystaví neschopenku. V roce 2023 platí pro pracovní neschopnost určitá pravidla. Během prvních 14 dnů nemoci vám náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel. Od 15. dne nemoci pak nastupuje nemocenská, kterou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku a v roce 2023 činí 60 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro získání nemocenské je nutné splnit několik podmínek. Musíte být účastniky nemocenského pojištění, což znamená být zaměstnancem nebo OSVČ platící si dobrovolné nemocenské pojištění. Dále je nutné dodržovat léčebný režim stanovený lékařem, a to včetně zákazu práce. V případě porušení režimu vám může být nemocenská krácena nebo dokonce odebrána. Informace o pravidlech pracovní neschopnosti v roce 2023, včetně výše nemocenské a podmínek pro její přiznání, najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdy máte nárok na neschopenku

Pracovní neschopnost, lidově "neschopenka", není dovolená. Je to vaše právo, když vám nemoc nebo úraz znemožní chodit do práce. Abyste na ni měli nárok v roce 2023, musíte splňovat pár podmínek. V první řadě musíte být účastníkem nemocenského pojištění. To znamená, že buď pracujete a váš zaměstnavatel za vás odvádí pojištění, nebo jste OSVČ a platíte si ho sami. Nemoc nebo úraz musí být tak vážné, že vám skutečně brání v práci. Nestačí se jen cítit unavený nebo mít lehkou rýmu. O tom, zda na neschopenku máte nárok, vždy rozhoduje lékař. Ten posoudí váš zdravotní stav a vystaví vám neschopenku. Důležité je také vědět, že první tři dny nemoci nedostáváte žádné peníze. Náhrada mzdy vám náleží až od 4. dne nemoci a vyplácí ji váš zaměstnavatel.

Jak se vystavuje neschopenka v roce 2023

Pracovní neschopnost, lidově „paragraf“, je téma, které se týká většiny z nás. Jak to ale s neschopenkou funguje v roce 2023? V první řadě je důležité vědět, že o vzniku pracovní neschopnosti, jejím trvání a ukončení rozhoduje vždy lékař. Ten vám také vystaví „eNeschopenku“, tedy elektronickou neschopenku. Elektronická neschopenka funguje od roku 2020 a nahradila tak papírové tiskopisy. Lékař odešle elektronicky všechny potřebné informace vaší zdravotní pojišťovně a zaměstnavateli, odpadá vám tak starost s doručováním. Během prvních tří dnů nemoci nečerpáte nemocenskou, ale náhradu mzdy, kterou vám vyplácí zaměstnavatel. Od 4. dne nemoci pak nastupuje nemocenská, která je vyplácena vaší zdravotní pojišťovnou. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného hrubého výdělku. Důležité je také zmínit, že během pracovní neschopnosti máte povinnost dodržovat léčebný režim stanovený lékařem.

Pracovní neschopnost 2023
Položka 2022 2023
Délka karenční doby (dny) 3 3

Výše nemocenské v roce 2023

V roce 2023 se pravidla pro výpočet nemocenské mírně změnila. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku za posledních 12 měsíců. Během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne pak nastupuje nemocenská od státu. Výše nemocenské v roce 2023 činí 60 % z vašeho denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenské se však nebere v potaz celý váš příjem. Existuje tzv. maximální vyměřovací základ, který je v roce 2023 stanoven na 2 058 Kč. To znamená, že i když máte vyšší příjem, pro výpočet nemocenské se použije maximálně tato částka. Nemocenskou vám vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení, a to vždy zpětně za uplynulý kalendářní měsíc. Peníze vám přijdou na účet, který jste nahlásili svému zaměstnavateli, případně na účet, který jste nahlásili správě sociálního zabezpečení.

Prvních 14 dní nemoci

Prvních 14 dní pracovní neschopnosti v roce 2023 hradí zaměstnavatel. To znamená, že pokud onemocníte, první dva týdny vám běží tzv. náhrada mzdy, kterou vám vyplácí váš zaměstnavatel. Výše náhrady mzdy se liší podle délky vašeho zaměstnání u daného zaměstnavatele. Od prvního dne nemoci do 14. dne nemoci činí náhrada mzdy 60 % průměrného redukovaného denního výdělku. Náhrada mzdy se počítá z vašeho hrubého příjmu, ze kterého se odvádí sociální a zdravotní pojištění. Po uplynutí 14 dnů pracovní neschopnosti přechází výplata nemocenské dávky na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Od 15. dne nemoci pobíráte nemocenskou, která v roce 2023 činí 60 % denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenské je rozhodující výše vašeho příjmu a doba, po kterou jste byli nemocní v uplynulých 12 měsících. Pamatujte, že pro uznání pracovní neschopnosti a nárok na náhradu mzdy či nemocenskou je nutné dodržovat stanovená pravidla. Zejména je důležité včas navštívit lékaře, který vám vystaví elektronickou neschopenku, a informovat vašeho zaměstnavatele o vaší nepřítomnosti.

pracovní neschopnost 2023

Nemocenská od 15. dne

Od 15. dne pracovní neschopnosti v roce 2023 vyplácí zaměstnancům nemocenskou jejich zaměstnavatel. Nemocenská od 15. dne je hrazena z prostředků okresní správy sociálního zabezpečení a je počítána jako 60 % z denního vyměřovacího základu. Pro výpočet nemocenské se berou v potaz hrubé příjmy za uplynulý kalendářní rok. Důležité je pamatovat, že nárok na nemocenskou nevzniká automaticky. Zaměstnanec musí splnit několik podmínek, mezi které patří účast na nemocenském pojištění a dodržení lhůty pro oznámení pracovní neschopnosti. Více informací o pravidlech pracovní neschopnosti v roce 2023 a o nemocenské od 15. dne najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Maximální délka neschopenky

V roce 2023 se maximální délka pracovní neschopnosti nemění. Stále platí, že zaměstnanec může být v pracovní neschopnosti maximálně 380 dní. Tato doba se počítá souvisle, a to i v případě, že by během ní došlo k vystřídání více diagnóz. Pokud by po uplynutí 380 dní pracovní neschopnosti zaměstnanec stále nebyl schopen pracovat, musel by požádat o invalidní důchod.

Je důležité si uvědomit, že po 14 dnech pracovní neschopnosti přebírá výplatu nemocenské dávky od zaměstnavatele vaše zdravotní pojišťovna. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného hrubého výdělku a pohybuje se v rozmezí 60-66 %. Během pracovní neschopnosti je zaměstnanec povinen dodržovat léčebný režim stanovený lékařem a zdržovat se na adrese uvedené na neschopence. Porušení těchto povinností může vést k ukončení pracovní neschopnosti a zastavení výplaty nemocenské.

Pracovní neschopnost v roce 2023 přináší několik novinek. Zaměstnanci by si měli být vědomi změn v oblasti elektronických neschopenek a také v podmínkách pro vyplácení nemocenské.

Zdeněk Pospíšil

Kontrola dodržování neschopenky

V roce 2023 platí pro kontrolu dodržování pracovní neschopnosti (PN) stejná pravidla jako v předchozím roce. Zaměstnavatel má právo kontrolovat, zda zaměstnanec dodržuje stanovený režim během pracovní neschopnosti. Kontrolu může provádět sám zaměstnavatel, nebo ji může pověřit jinou osobou, například agenturou. Zaměstnanec je povinen zdržovat se na adrese uvedené na neschopence a dodržovat stanovené hodiny vycházky. Během pracovní neschopnosti nesmí zaměstnanec vykonávat žádnou činnost, která by mohla zhoršit jeho zdravotní stav nebo prodloužit dobu léčení. V případě porušení režimu pracovní neschopnosti může zaměstnavatel přistoupit k sankcím, jako je například krácení náhrady mzdy nebo dokonce i výpověď z pracovního poměru.

Pracovní úraz a nemoc z povolání

V roce 2023 se pravidla pro pracovní neschopnost v souvislosti s pracovním úrazem a nemocí z povolání nemění. Pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz nebo onemocní nemocí z povolání, má nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele po dobu prvních 14 kalendářních dnů. Poté mu náleží nemocenská dávka od státu. Pracovní úraz je definován jako poškození zdraví nebo smrt, které vznikly nezávisle na vůli zaměstnance krátkodobým, náhlým a prudkým působením vnější příčiny při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Nemoc z povolání je pak onemocnění, které vzniklo prokazatelně působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů při práci. Zaměstnanec je povinen bez zbytečného odkladu ohlásit pracovní úraz nebo podezření na nemoc z povolání svému zaměstnavateli. Ten je následně povinen vést evidenci těchto událostí a hlásit je příslušným úřadům.

Neschopenka a dovolená

V roce 2023 platí pro neschopenky a dovolenou jasná pravidla. Pokud onemocníte během dovolené, máte právo na její náhradu. Nemocenské se vám ale započítává do celkové roční kvóty nemocenských dní. To znamená, že pokud vyčerpáte všechny dny nemocenské, nebudete mít nárok na další náhradu mzdy v případě nemoci, a to ani během dovolené. Důležité je také vědět, že nemoc během dovolené musíte doložit lékařským potvrzením. Není možné si dovolenou pouze prodloužit o dny, kdy se necítíte dobře. Pokud se váš zdravotní stav zlepší a vy se budete cítit na návrat z dovolené dříve, je možné ji zkrátit a vrátit se do práce. O této skutečnosti je ale nutné informovat zaměstnavatele.

Změny v roce 2023

V roce 2023 nenastaly žádné zásadní změny v pravidlech pro pracovní neschopnost. Systém náhrad mzdy a nemocenských dávek, který začal platit v roce 2020, zůstává beze změn. Zaměstnanci i nadále dostávají náhradu mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Od 15. dne pak nastupuje nemocenská dávka vyplácená Českou správou sociálního zabezpečení. Výše náhrady mzdy i nemocenské dávky se odvíjí od výše průměrného denního výdělku a délky trvání pracovní neschopnosti. Pro rok 2023 zůstávají zachovány i podmínky pro nárok na nemocenskou, tedy účast na nemocenském pojištění a uznání pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem.

pracovní neschopnost 2023

Užitečné kontakty a informace

V případě pracovní neschopnosti v roce 2023 je důležité znát klíčové kontakty a informace. Pro komunikaci s lékařem ohledně vaší pracovní neschopnosti se obraťte na vašeho praktického lékaře nebo specialistu, který vám ji vystavil. Pro informace o výpočtu a výplatě nemocenské kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu. Důležité informace o pravidlech pracovní neschopnosti v roce 2023, jako jsou podmínky pro nárok na nemocenskou, výše nemocenské dávky a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele, naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Nezapomeňte, že včasná a správná komunikace s lékařem, vaší zdravotní pojišťovnou a zaměstnavatelem je klíčová pro hladký průběh vaší pracovní neschopnosti. Dodržování pravidel a lhůt vám pomůže předejít komplikacím a zajistí vám nárok na všechny dávky a podporu, na které máte ze zákona nárok.

Publikováno: 27. 11. 2024

Kategorie: práce